Wszystko co musisz wiedzieć o psychotestach

Zapisz się na badania ->

Komu potrzebne są psychotesty?

Badania psychologiczne mają na celu stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania określonych zawodów. Pozwalają określić czy osoba badana posiada wymagane cechy i predyspozycje.

Potrzebne są zatem zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata. Podobnie jak badania lekarskie umożliwiają podjęcie pracy na wybranych stanowiskach.

w jakich przypadkach psychotesty są obowiązkowe

W jakich przypadkach psychotesty są obowiązkowe?

Potrzebujesz badań psychologicznych jeśli jesteś lub planujesz być kierowcą zawodowym (kat. C i D) albo wykonujesz pracę na stanowisku kierowcy.

Pamiętaj – w przypadku zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami lub przedłużania już posiadanych, psychotesty są nieodłącznym elementem każdego badania lekarskiego (wstępnego i okresowego).

Osobną grupę psychotestów stanowią badania z zakresu tzw. medycyny pracy, przeznaczone dla osób, które szykują się do podjęcia zatrudnienia na stanowisku operatora wózków widłowych/jezdniowych czy ciężkiego sprzętu budowlanego lub kierowcy pojazdu służbowego kat. B.

Ponadto psychotesty są wymagane w przypadku utraty prawa jazdy, dla sprawców wypadków drogowych oraz instruktorów nauki jazdy.

Jak wyglądają i na czym polegają psychotesty?

W naszej pracowni stosujemy nowoczesny, komputerowy system testów psychologicznych (test2drive), który bada 3 kluczowe obszary:

Badanie zaczynamy zawsze od krótkiego wywiadu, następnie przechodzimy do fazy testów, która odbywa się przy ekranie dotykowym. Przed każdym etapem dostaniesz dokładną instrukcję oraz możliwość przećwiczenia zadania, zanim przystąpisz do jego realizacji. Ogranicza to możliwość pomyłki.

Zastosowanie monitora dotykowego zastępuje tradycyjną aparaturę i testy papierowe systemem komputerowym, który jest bardziej intuicyjny i znacznie skraca czas samego badania.

Po wykonaniu wszystkich testów przystępujemy do omówienia wyników, w odniesieniu do norm wiekowych.

jak wyglądają i na czym polegają psychotesty
jakie zadania i testy czekają cię podczas badania

Jakie zadania i testy czekają Cię podczas badania?

Psychotesty dzielą się na dwa etapy: fazę badania psychomotoryki oraz fazę badania procesów poznawczych i osobowości. W zależności od potrzeb badania, stosujemy wybrany zakres testów. Jednak najczęściej wykonywane ćwiczenia sprowadzają się do sprawnego reagowania na pojawiające się bodźce wzrokowe. Badamy w ten sposób szybkość i adekwatność reakcji oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Przykładowym testem sprawdzającym psychomotorykę jest SPANT, który polega na jak najsprawniejszym kliknięciu punktu przecięcia dwóch wyświetlających się na ekranie czerwonych „kółek”.

Więcej o rodzajach testów i czasie ich trwania możesz poczytać na stronie dostawcy oprogramowania, z którego korzystamy.

Ile czasu trwają psychotesty?

Z naszego doświadczenia wynika, że czas potrzebny na wykonanie psychotestów to zazwyczaj:
jak przygotować się do badania

Jak przygotować się do badania?

Na psychotesty przyjdź wypoczęty, wyspany i zdrowy. Nie spożywaj przed badaniem alkoholu, ani nie zażywaj innych środków psychoaktywnych. Powinieneś mieć ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy oraz okulary korekcyjne (jeśli ich używasz), a także skierowanie na badania, o ile zostało wystawione.

Jak zdać psychotesty?

Psychotesty mają za zadanie ocenić twoje realne cechy w badanych obszarach. Podczas testów bądź więc sobą – nie próbuj na siłę przechytrzyć systemu. Najlepiej jak zadbasz o swój komfort psychiczny przed przystąpieniem do badania – wyciszysz się i uspokoisz, przyjdziesz wypoczęty. Stres i nerwy są najczęściej złym doradcą i mogą wpłynąć negatywnie na końcowe wyniki. Najlepszy sposób na „zdanie psychotestów” to spokój i skupienie. W naszej pracowni staramy się pomóc Ci w osiągnięciu tego stanu cierpliwie prowadząc przez kolejne etapy badania.

jak zdać psychotesty
jak długo ważne są badania psychologiczne

Jak długo są ważne badania psychologiczne?

Dla kierowcy zawodowego do 60 roku życia psychotesty są ważne przez 5 lat. Po przekroczeniu tego wieku, ważność testów wynosi 2,5 roku. Pozostałe badania psychotechniczne (wózki widłowe, pojazd służbowy kat. B i inne) uzależnione są od orzeczenia lekarskiego i/lub uzyskanych wyników w badaniu.

Ile kosztują psychotesty?

Stawka za psychotesty dla kierowców zawodowych została określona ustawowo i wynosi 150 zł. Informację dotyczącą ceny pozostałych badań uzyskasz kontaktując się z nami telefonicznie.

Skontaktuj się z nami ->