Wszystko co musisz wiedzieć o psychotestach
- Komu potrzebne są psychotesty?
- W jakich przypadkach psychotesy są obowiązkowe?
- Jak wyglądają i na czym polegają psychotesty?
- Jakie zadania i testy czekają Cię podczas badania?
- Ile czasu trwają psychotesty?
- Jak przygotować się do badania?
- Jak zdać psychotesty?
- Jak długo są ważne badania psychologiczne?
- Ile kosztują psychotesty?
Zapisz się na badania ->
Komu potrzebne są psychotesty?
Badania psychologiczne mają na celu stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania określonych zawodów. Pozwalają określić czy osoba badana posiada wymagane cechy i predyspozycje.
Potrzebne są zatem zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata. Podobnie jak badania lekarskie umożliwiają podjęcie pracy na wybranych stanowiskach.
W jakich przypadkach psychotesty są obowiązkowe?
Potrzebujesz badań psychologicznych jeśli jesteś lub planujesz być kierowcą zawodowym (kat. C i D) albo wykonujesz pracę na stanowisku kierowcy.
Pamiętaj – w przypadku zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami lub przedłużania już posiadanych, psychotesty są nieodłącznym elementem każdego badania lekarskiego (wstępnego i okresowego).
Osobną grupę psychotestów stanowią badania z zakresu tzw. medycyny pracy, przeznaczone dla osób, które szykują się do podjęcia zatrudnienia na stanowisku operatora wózków widłowych/jezdniowych czy ciężkiego sprzętu budowlanego lub kierowcy pojazdu służbowego kat. B.
Ponadto psychotesty są wymagane w przypadku utraty prawa jazdy, dla sprawców wypadków drogowych oraz instruktorów nauki jazdy.
Jak wyglądają i na czym polegają psychotesty?
- sprawność psychomotoryczną
- sprawność intelektualną i procesy poznawcze
- osobowość
Badanie zaczynamy zawsze od krótkiego wywiadu, następnie przechodzimy do fazy testów, która odbywa się przy ekranie dotykowym. Przed każdym etapem dostaniesz dokładną instrukcję oraz możliwość przećwiczenia zadania, zanim przystąpisz do jego realizacji. Ogranicza to możliwość pomyłki.
Zastosowanie monitora dotykowego zastępuje tradycyjną aparaturę i testy papierowe systemem komputerowym, który jest bardziej intuicyjny i znacznie skraca czas samego badania.
Po wykonaniu wszystkich testów przystępujemy do omówienia wyników, w odniesieniu do norm wiekowych.
Jakie zadania i testy czekają Cię podczas badania?
Psychotesty dzielą się na dwa etapy: fazę badania psychomotoryki oraz fazę badania procesów poznawczych i osobowości. W zależności od potrzeb badania, stosujemy wybrany zakres testów. Jednak najczęściej wykonywane ćwiczenia sprowadzają się do sprawnego reagowania na pojawiające się bodźce wzrokowe. Badamy w ten sposób szybkość i adekwatność reakcji oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
Przykładowym testem sprawdzającym psychomotorykę jest SPANT, który polega na jak najsprawniejszym kliknięciu punktu przecięcia dwóch wyświetlających się na ekranie czerwonych „kółek”.
Więcej o rodzajach testów i czasie ich trwania możesz poczytać na stronie dostawcy oprogramowania, z którego korzystamy.
Ile czasu trwają psychotesty?
- kierowcy zawodowi – 60-90 min. (pełna bateria testów + ciemnia)
- wózki widłowe/praca na wysokości – ok. 30 min (psychomotoryka)
- pojazdy służbowe kat. B – 45 min. (psychomotoryka + ciemnia)
- po zabraniu prawa jazdy – 60-90 min. (pełna bateria testów + ciemnia)
Jak przygotować się do badania?
Jak zdać psychotesty?
Psychotesty mają za zadanie ocenić twoje realne cechy w badanych obszarach. Podczas testów bądź więc sobą – nie próbuj na siłę przechytrzyć systemu. Najlepiej jak zadbasz o swój komfort psychiczny przed przystąpieniem do badania – wyciszysz się i uspokoisz, przyjdziesz wypoczęty. Stres i nerwy są najczęściej złym doradcą i mogą wpłynąć negatywnie na końcowe wyniki. Najlepszy sposób na „zdanie psychotestów” to spokój i skupienie. W naszej pracowni staramy się pomóc Ci w osiągnięciu tego stanu cierpliwie prowadząc przez kolejne etapy badania.
Jak długo są ważne badania psychologiczne?
Ile kosztują psychotesty?
Stawka za psychotesty dla kierowców zawodowych została określona ustawowo i wynosi 150 zł. Informację dotyczącą ceny pozostałych badań uzyskasz kontaktując się z nami telefonicznie.
Skontaktuj się z nami ->
- Marta Kacprzyk
- ul. Kasprzaka 14 lok. 3, 91-078 Łódź
- pracownia.synestezja@gmail.com
- Zadzwoń: 786 199 662